okolice bledzewa

Sierpc i okolica

Sierpc jako osada rzemieślniczo-handlowa istniała prawdopodobnie od X wieku spełniając ważną rolę handlową na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, prowadzących z południa Europy przez Kraków do Prus i z Pomorza przez Toruń na Litwę. Prawa miejskie otrzymał Sierpc w 1322 od Księcia Płockiego, a potwierdził je w roku 1389 Władysław Jagiełło. Pod względem geograficzno-politycznym Ziemia Sierpecka przez kilka wieków znajdowała się na pograniczu, najpierw polsko-ruskim, a później polsko-krzyżackim. Sierpeckie wchodziło w skład Mazowsza, które po rozbiciu dzielnicowym najdłużej zachowało swą niezależność i odrębność. Do najważniejszych zabytków Sierpca należy:
– Kościół w stylu gotyckim z II połowy XV wieku,
– Kościół i klasztor pobernardyński,
– Dawny spichlerz drewniany z XVIII w tzw. Kasztelanka,
– Kościół św. Ducha ufundowany przez Zygmunta Starego w latach 1518-1519 z interesującą –  polichromią późnogotycką we wnętrzu. Warto też zobaczyć skansen budownictwa ludowego jak również bogatą ekspozycję rzeźby figuralnej kilkunastu twórców ludowych w Muzeum Etnograficznym. Do najwybitniejszych rzeźbiarzy należał Mieczysław Ruszkowski (1897-1970)-twórca wielu rzeźb o tematyce sakralnej i świeckiej.

Więcej o Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu: www.mwmskansen.pl
Sierpc online, czyli co ciekawego dzieje się w najbliższym czasie w Sierpcu i okolicy, terminy imprez i nie tylko: www.sierpc.com.pl

Bieżuń

tu znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Małego Miasta z eksponatami ukazującymi życie miasteczka w II połowie XIX wieku. Jedna z ekspozycji to rekonstrukcja gabinetu prowincjonalnego lekarza prezentująca między innymi oryginalne meble z gabinetu doktora Piotra Wincentego Gruszkiewicza z Nowego Miasta, zestawy narzędzi i sprzętów medycznych z gabinetów medycznych cenionych lekarzy. Stałym punktem bieżuńskiej placówki jest wystawa „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach”. Można dzięki niej poznać dzieje miasta, najważniejsze wydarzenia z jego historii oraz sylwetki ludzi w nich uczestniczących.

Drobin

tu w kościele parafialnym, który został wybudowany w 1477 r. przez Ninogniewa Kryskiego ,można zobaczyć słynne nagrobki rodziny Krypskich wykonane prawdopodobnie przez włoskiego rzeźbiarza Gucciego. W 1536 r. kościół się palił. Odbudował go ponownie Paweł Kryski w 1546 r. Jednak w XVII w. kilkakrotnie plądrowali go Szwedzi. Oprócz wspomnianych nagrobków trzeba wymienić obraz w ołtarzu głównym przedstawiający Św. Stanisława Biskupa Męczennika, namalowany przez Wojciecha Gersona w 1894 r. Z tego samego roku pochodzi obraz Serca Pana Jezusa, w bocznym ołtarzu, jego autorem jest też znany malarz Kazimierz Alchimowicz. Z zabytkowych budowli Drobina warto wymienić dwór Piwnickich, dzisiaj znajdujący się w nienajlepszym stanie i najstarszy budynek, tzw. „długi dom”, kiedyś karczma i zajazd. Podobno nocowali tu i Jagiełło w drodze pod Grunwald, i Napoleon w czasie kampanii rosyjskiej.

Skępe

jest najstarszym na Ziemi Dobrzyńskiej sanktuarium maryjnym, położonym 25 km od Sierpca. Od ponad 500 lat jest ono miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami Figury Matki Bożej Skępskiej. Początki sanktuarium skępskiego łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej z 1490 r. w przydrożnym, dębowym lesie, gdzie parę lat później powstała kaplica i została poświęcona w 1496 r. W tym samym czasie córka kasztelana kruszwickiego, która nie miała władzy w nogach, doznała tutaj uzdrowienia. W dowód wdzięczności ufundowała figurę Matki Bożej, obecną w klasztorze do dnia dzisiejszego. Od tego czasu zaczęli przybywać do Skępego pielgrzymi z okolicznych miejscowości. Jednak masowy ruch pielgrzymkowy rozwinął się w XVI w. i trwa do dziś.

trochę dalej, ale warto zobaczyć

PŁOCK – najstarsze miasto Mazowsza położone na wysokiej skarpie nad Wisłą. Początki miasta sięgają IX w. Wielkim atutem Płocka jest przepiękny widok rozciągający się ze Wzgórza Tumskiego na pradolinę Wisły, niezapomniane chwile można również spędzić zwiedzając płockie zabytki …
Więcej o zwiedzaniu miasta na: www.itplock.pl 

TORUŃ – jest miastem w województwie kujawsko-pomorskim w Kotlinie Toruńskiej, nad Wisłą. W 1997 toruńskie stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Toruniem rządziły w średniowieczu cztery wielkie cechy – piwowarzy, garbarze, sukiennicy i kuśnierze. W drugiej połowie XIII i w XIV w. powstały monumentalne budowle – ratusz i kościoły: św. Janów, NMP, św. Jakuba. Większość kamienic toruńskich uzyskała też swe mury z cegły. Wokół miasta rozrastały się przedmieścia, na których osiedlali się ubożsi rzemieślnicy: kołodzieje, garncarze, kowale, pszczelarze, tragarze …
Więcej o zwiedzaniu miasta na: www.torun.pl